X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

لوتوس

معلومات عمومی

طوطی

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1389 03:03 نویسنده: PIRAN.PIRZADEH نظرات: 0 نظر چاپ

طوطی پرنده‌ای است اغلب سبزرنگ از راسته طوطی‌سانان (Psittaciformes) که به مناسبت سهولت تقلید آوای آدمی قابل‌ملاحظه‌است. طوطیان عموما در نواحی گرم و رطوبی آفریقا و هند زیست می‌کنند. طوطی معرب توتی و آن پرنده‌ای است سبز که به عرف آن را طوطا نامند و شکرشکن، شکرفشان، شکرمقال، شکرین‌مقال، شیرین‌زبان، شیرین‌سخن، شیرین‌تکلم، شیرین‌گفتار، خوش نوا و خوش حرف از صفات اوست.

۳۵۰گونه از پرندگان که در ۸۵ جنس طبقه بندی می‌شوند را راستهٔ طوطــی‌ها می‌گویند.این پرندگان بیشتر در نواحی گرمسیری استوایی زندگی می‌کنند به طور عمومی در دو خانواده Cacutuidae و psittacidae قرار می‌گیرند. بیشتر جمعیت طوطی‌ها در مناطق حاره‌ای و همچنین در مناطق معتدل نیمکرهٔ جنوبی پراکنده شده‌است.بیشترین تنوع گونه‌ای این راسته را در آمریکای جنوبی و استرالاسیا(منطقه‌ای که شامل استرالیا و نیوزلند و جزیره‌های جنوب غربی اقیانوس آرام می‌شود).از ویژگی‌های مورفولوژیکی طوطی‌ها که مخصوص این راسته می‌باشد می‌توان به نـــوک کـج وقوی،راست قامتی شان،پاهای قوی،پاهای پنجه دار که حالت زیگو داکتیل را دارد،رنگ اکثر طوطی‌ها سبز می‌باشد که این رنگ با رنگهای روشن دیگر ترکیب شده و رنگ طوطی را ایجاد می‌کند گاهی نیز طوطی‌ها دارای چندیدن رنگ هستند.
طوطی‌های کاکــل دار(کوکاتوها) دارای تغییر رنگی از رنگ یـــکدست سفید تا یکدست سیاه را دارند. ویژگی دیگر این خانواده وجود یک کاکل متحرک ازجنس پر هست در بالای سرشان می‌باشد.حالت دیمرفیسم جنسی خیلی کم در این‌ها دیده می‌شود.تنوع اندازه بالایی دارند که طوطی کوچک چرم وزنی به اندازه ۱۰ گرم و طول ۸ سانتیمتر دارد و طوطی یاقوت به عنوان بزرگترین این راسته ۱ متر طول و حدود ۴ کیلوگرم وزن دارد.
تغذیه در طوطی‌ها بیشتر از مواد گیاهی مانند دانه،آجیل،غنچه‌ها و .... می‌باشد. عدهٔ کوچکی از این راسته هستند که
حشرات و حیوانات کوچک را می‌خورند.لورینزها و لوریکت‌ها به طور تخصصی از شهد گل‌ها تغذیه می‌کنند .. بیشتر طوطی‌ها در درحفراتی که در درختان ویا صخره‌ها وجود دارد لانه سازی می‌کنند .تخم‌هایی به رنگ سفید میگذارند و جوجه‌های آشیان نشین دارند.طوطی‌ها همراه عده‌ای از کلاغ‌ها به عنوان با هوش ترین پرندگان محسوب می‌شوند.قدرت تقلید صدای انسان‌ها آنها را به عنوان موجودات اهلی در آورده‌است.
شکار طـوطـی هـای وحشی بـه مـنظور فـروش آنهــــا و هـمچنین بـه مـنـظور تــفریـح، تـخریـب زیستگاهشان و آوردن گونه‌های که باآنها رقابت می‌کنند جمعیت ا نها را تقلیل می‌دهد ،به این دلیل طوطیها مورد دست آویزی بیشتری نسبت به گروههای دیگر،توسط انسان قرار گرفته‌اند. حفاظت محیط زیست اخیراً اقداماتی را جهت مراقبت از زیستگاه پرندگان زیبای در حال انقراض انجام داده‌است که این مراقبت باعث حفظ سایر گونه‌ها نیز شده‌است .

Sub family Microglossinae

سیستماتیک و تکامل : -منشأ و تکامل: تنوع موجود در طوطی‌های آمریکای جنوبی و استرالاسیا این فرضیه را ایجاد می‌کند که این موجودات منشأ دارد.فسیل‌های بدست آمده از راسته طوطی‌ها بسیار کم است این باعث شده‌است که گمانه زنی در مورد تکامل این پرنده‌ها با شک و تردید انجام بگیرد هر چند که اکثر این فرضیه به واقعیت نزدیک اند. یک قطعه ۱۵میلی متری که از منقار پایینی یک طوطی در سازند لانس کریک در دهکدهٔ نیوبرا در ویوسیگ پیدا شده‌است به عنوان فسیل پیدا شده از اولین طوطی که در دورهٔ کرتاسه زندگی می‌کرده و چیزی حدود ۷۰ میلیون سال عمر داشته شمرده می‌شد.اما تحقیقات بعدی معلوم کرد که این تکه فسیل پیدا شده بلکه احتمالاً متعلق به دایناسورهای کائگناتید(گروهی از دایناسورها که پرنده مانند نبوده ولی دارای منقاری شبیه به پرندگان بوده‌اند) بوده‌است. چیزی که امروز به عنوان یک فرضیه پذیرفته شده وجود دارد این است که راستهٔ طوطی‌ها وخویشاوندان اجدادیشان در سومین انقراض بزرگ که در کرتاسه حدود ۶۵ میلیون سال پیش انجام گرفته‌است حضور دارند.اگر چنینی باشد طوطی‌ها از یک جد دایناسور که شباهت مورفولوژیکی با طوطی‌ها داشته‌است تکامل نیافته‌اند بلکه فقط تبدیل به پرندگانی درخت نشین شده‌اند. اروپا اولین مکانی است که اولین فسیل طوطی درخت نشین در آن دیده شده‌است. این اولین تکه استخوان پیدا شده استخوانی از بال موپسیتا تانتا است که در دانمارک پیدا شده و سنی در حدود ۵۴ میلیون سال برای آن تخمین زده می‌شود.آب و هوای اروپا در آن زمان حاره‌ای بوده است(مطابق با دوران گرم پالوئین و ائوسین).جدید ترین فسیلی که پیدا شده‌است سنی حدود ۵۰ میلیون سال دارد.چند فسیل تقریباً کامل از پرندگان طوطی مانندی در انگلستان و آلمان پیدا شده‌است و تعدادی فسیل نیز هستند که هنوز دقیقا تشخیص داده نشده‌اند. من الحیث المجموع چیزی که در مورد این فسیل‌ها معلوم است این می‌باشد که این فسیل‌ها خویشاوندان طوطی‌های امروزی نیستند بلکه اجدادی هستند که در نیمکرهٔ شمالی تکامل پیدا کرده‌اند و منقرض شده‌اند.اینها دقیقاً حلقه‌های گمشده مابین طوطی‌های امروزی واجدادی نیستند ولی می‌توان گفت که طوطی‌هایی هستند که همگام با طوطی‌ها و کوکاتوها از خویشاوندان اجدادیشان تکامل پیدا کرده‌اند.


رده بندی فسیل‌های یافته شده به شرح زیر است:

Psittacopes (اولین گروه؟؟؟ ) Serudaptus Pseudastvridae (احتمالاً جد اصلیشان این گروه‌استجدید ترین فسیلی که از طوطی‌های امروزی پیدا شده‌است سنی در حدود ۲۰ تا ۲۳ میلیون سال دارد که این فسیل نیز در اروپا پیدا شده‌است . متعاقب آن نیز فسیلی که حاوی استخوان‌هایی که می‌توان به دقت تشخیص داد که این استخوان‌ها مربوط به طوطی‌های امروزی هستند پیدا شد.فسیل‌های پیدا شده از نیمکرهٔ جنوبی دوره‌های نیمکرهٔ شمالی را نشان نمی‌دهد و هیچ نمونه‌ای از اجداد طوطی مانند که بیش از ۲۰ میلیون سال عمر داشته باشند پیدا نشده‌است.عدهٔ قلیلی از طوطی‌های امروزی هست که عمر آنها از میوسین تخمین زده می‌شود ولی عمری که برای همهٔ طوطی‌های امروزی پذیرفته شده‌است چیزی بیشتر از ۵ میلیون سال نیست جنس‌هایی که از فسیل‌های طوطی‌ها بدست آمده‌است تقریباً همگی در خانوادهٔ Psittacidae و خویشاوندان نزدیک آنها قرار می‌گیرند. Archaeopsittacus Xenositta Bavaripsitta بعضی از فسیل‌های پالئوژن که پیدا شده‌است ارتباط مهمی را با راستهٔ طوطی‌ها نشان می‌دهند ولی نمی‌توان گفت که دقیقاً جزء این راسته‌اند: Paleopsittacus Preeursor Pulchra pollia -سیستماتیک: طبقه بندی که در زیر مشاهده مینمائید مدلی از طبقه بندی است که در آن برای خانواده‌ها زیر خانواده‌هایی تعیین شده‌است .بررسی‌های مولکولی این قضیه را اثبات می‌کند که دارای چندین زیر خانواده‌اند و امکان دارد روزی ایت زیر خانواده‌ها به خانواده ارتقا یابند.ولی طبقه بندی طایفه‌ها چندان دقیق نمی‌باشد.  

منبع:

ویکیپدیا