X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

لوتوس

معلومات عمومی

توکسوپلاسموزیس

دوشنبه 10 خرداد‌ماه سال 1389 23:50 نویسنده: PIRAN.PIRZADEH نظرات: 1 نظر چاپ

توکسوپلاسموزیس عفونتی منتشر در جهان به واسطه تک یاخته درون سلولی توکسوپلاسما گوندیی می باشداز آنجایی که این تک یاخته انگلی درهمه مکانها وجود دارد عفونتهای انسانی در برخی جوامع تا100%نیز گزارش شده است.

طبق مطالعات انجام شده توکسوپلاسما عامل ایجاد تغییر در رفتارهای جوندگان می باشد که از آن جمله می توان به کاهش تحرک کاهش میزان یادگیری ترس از نوربروز وحشت وترس وافزایش زمان انجام فعالیتهای روزمره وافزایش زمان عکس العمل به محرکهای محیطی اشاره کرد.

جوندگان کوچک نقش مهمی در جرخه زندگی توکسوپلاسما گوندیی بازی می کنند وبه عنوان مخزن اصلی عفونت درگربه های اهلی و وحشی مطرح می باشند. 

در برخی نقاط جهان میزان آلودگی به توکسوپلاسما گوندیی در جوندگان کوچک تا 73درصد گزارش شده است. 

عفونت در جوندگان با بلع خاک.سبزی ویا آب آلوده به ااکسیت رخ می دهد.

در بررسی های مختلف عفونت مادرزادی توکسوپلاسما گوندیی در موشها به میزان 37درصد به اثبات رسیده است 

طی دوره عفونت مزمن توکسوپلاسموزیس در موشها  انتقال مادرزادی دیده شده است.)و51درصد انتقال مادزادی نیز درابتلا به عفونت حاد توکسوپلاسما گوندیی گزارش گردیده است.

جهت تشخیص آنتی بادی علیه توکسوپلاسما گوندیی روشهای گوناگونی در دسترس هستند که از آنجمله می توان ELISAو immunofluorescent    , sabin- Feldman dye test رانام برد. sabin- Feldman dye test به دلیل استفاده از انگل زنده به ندرت از  کاربرد دارد.

 )ELISA ٍ( enzyme –linked immunosorbent assay جهت تعیین آنتی بادی یک روش راحت وآسان در دسترس است.روش الایزا به صورت دستی واتومات با حساسیت وویژگی بالا و مورد قبول  جهت تیتر انواع آنتی بادی ها مورد استفاده می شود.